Потребни состојки:

20 г свеж кавасец
500 г брашно
250мл млеко
50 мл масло
1 лажиче сол
½ лажиче шеќер

фил за премачкување:

200-250 г дробено сирење
70 г путер, растопен

За премачкување -1 јаце , семки од сусам, лен…

Подготовка:

Во топлото млеко го ставаме квасецот, шеќерот и малку брашно да се активира. Потоа во садот ги додаваме солта, маслото и постепено од брашното.

Замесуваме мазно не лепливо тесто.
Го покриваме нека одмори 15 минути.

Потоа од цело тесто сучиме голема правоаголна кора. Во еден сад го растопуваме путерот на оган и го додаваме дробеното сирење.

Со овој фил, со половина количина ја премачкуваме кората.

Повторно сипувам пола од остатокот и ја премачкуваме со филот. Преклопуваме уште еднаш.

Сега повторно сучиме голема танка, правоаголна кора, од која сечиме танки ленти, долги по 10 цм, а широки по 1-1,5 цм. Со раце виткаме како спирали и ги редиме во плех.

Одозгора ги премачкуваме со изматено јајце и наросуваме семки по сопствен вкус.

Печеме околу 15 минути во загреана рерна.