СОВРШЕНО! ЗЕМЕТЕ 1 ЈАБОКО И НАПРАВЕТЕ ГО ОВОЈ ДЕСЕРТ: Подобро е дури и од пита со јаболка! Брз десерт со едно јаболко и едно јајце. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 излупено и изрендано јаболко, 1 јајце, 30 грама ситна шеќер или во прав, 150 мл густ јогурт или кисела павлака, ситно рендана кора од 1 лимон, 140 грама брашно, 1 лажичка прашок за печиво.

ПОСТАПКА: Изматете едно јајце со шеќер, додајте го јогуртот, промешајте, па додајте ги изренданото јаболко и рендана кора од лимон, повторно изедначете и на крај додајте ги просеаните брашно и прашок за печиво.

Кога смесата ќе се изедначи, црпете со лажица и сипувајте во загреана тава со малку масло, како палачинки, или можете да ги направите и во апаратче за галети. Посипете со мешавина од цимет и шеќер во прав. Јадете додека е уште топло!

Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ. За повеќе рецепти заследете ја NMD.mk, лајкнете ја и споделете ја нашата страница. Следно прочитајте: „СЕЛСКИ КОЛАЧИ: Од едно јаболко и едно јајце, се мати со виљушка за 5 минути, а потоа се пржат и се топат во уста“ – ОВДЕ.

СЕЛСКИ КОЛАЧИ: Од едно јаболко и едно јајце, се мати со виљушка за 5 минути, а потоа се пржат и се топат во уста