Ова е најдобриот рецепт за тостерки или познат како бабин колач. Испробан е повеќе пати, а тостерките остануваат меки и по неколку дена.

Потребни состојки:

4 поголеми јајца

300 мл масло

300 г шеќер

1 лимон – рендана кора

250 мл млеко

600 г брашно

1 прашок за печиво

Постапка:

Измешајте ги јајцата и шеќерот со миксер, па постепено додавајте ги останатите состојки и соединете во изедначена смеса.

Кога калапот за тостерки доволно ќе се загрее, малку намастете, а птоа со лажица вадете од смесата и ставајте на средината од загреаниот калап (2-3 лажици од смесата), па затворете го калапот и печете додека да се запали зелено светло а изгаси црвеното или додека да заруменат.

На некои апарати за тостерки / галети, има сијаличка која кога свети црвено тогаш колачите треба уште да се печат, а кога ќе се изгаси црвеното и запали зеленото – тогаш се готови и се вадат од калапот.

coolinarika.com