Проф. д-р Бранислав Несторовиќ често пишува на актуелни теми на својот блог и дава одлични здравствени совети. Така овој пат тој напиша за значајната примена на сода бикарбоната и нервот вагус.

Неговото објаснување започнува вака: “Воспалението е основа на повеќето современи болести денес. Тоа е најчестата реакција на телото за време на стрес. Денешните модернизирани лекови го лекуваат речиси секое воспаление.

Но, голем број истражувања докажуваат дека лекувањето на воспалението може да се постигне со стимулирање на вагусниот нерв. Нервот вагус е познат како „талкачки нерв“ бидејќи има многу гранки кои тргнуваат од малиот мозок и мозочното стебло, а завршуваат во срцето и скоро сите висцерални органи.

Германскиот физиолог Ото Леви во 1921 година открил дека стимулацијата на нервот вагус доведува до забавување на отчукувањата на срцето. При тоа се ослободува супстанцијата наречена ацетилхолин.

Вагусот е нерв што ги поврзува цревата и мозокот. Тој носи информации од внатрешните органи до мозокот, но исто така, ја пренесува реакцијата на емоционалните и психолошките стимули.

Каква е поврзаноста на нервот “талкач” и сода бикарбоната?

Во една студија за глувци чиј нерв бил пресечен така што тој пренесувал сигнали само до органите, се покажало дека исто како кај луѓето кои поради различни видови на заболувања, не се случува инервација од страна на овој нерв.

После многу експерименти, научно е докажано дека овој недостаток во функционирањето на нервус вагус може да се компензира со консумирање на сода бикарбона. Неодамнешните истражувања покажуваат дека стимулацијата на нервот помага во намалување на воспалението кај болни со ревматоиден артритис.

Но, истиот ефект може да се постигне многу полесно, со пиење сода бикарбона. При истражувањето на пациенти болни од бубрежни заболувања, пиењето на сода бикарбона помогнало во намалување на ацидозата (киселоста) на организмот. Подолу може да прочитате некои од рецептите со сода бикарбона:

I Лимон и сода бикарбона за здравје

Најважниот ефект на сода бикарбоната е основната (алкална) средина што ја дава кога се раствора во вода. Токму затоа неговата примена е повеќекратна. Содата помага во регулирање на pH вредноста. Во реакција со киселини, како што се киселините во желудникот, таа ослободува вода и јаглерод диоксид. Лимонот го има истиот ефект.

Неверојатна е комбинацијата на лимон и сода бикарбона. Истражувањата покажуваат дека оваа мешавина има исклучително големо влијание врз нашето здравје. Го зајакнува имунитетот и придонесува за детоксикација на организмот, затоа е многу корисно често да ја консумирате оваа комбинација.

Се верува дека комбинацијата на лимон и сода бикарбона има посебен ефект врз кан-цер клетките, природно ги уништува лошите клетки, исто како хемотерапијата.

Исто така еден од успешните ефекти на оваа мешавина е за губење на тежината. Општо е познато дека најпрво треба да ги отстраните токсините од вашето тело со цел килограмите да започнат да се намалуваат. Затоа, препорачливо е да направите детоксикација со овој пијалак пред да започнете со диета.

Како да направите мешавина од лимон и сода бикарбона: во 250 мл вода, истурете една рамна лажичка сода бикарбона и половина сок од лимон. Промешајте и пијте наутро на празен стомак.

II Сода бикарбона и мед

Ова е рецепт за најдобриот пилинг за лице што некогаш ќе го направите! Измешајте сода бикарбона со малку мед, така што ќе добиете густа паста. Масирајте на лицето и потоа исплакнете со млака вода. Можеби ќе чувствувате грубо триење по лицето, но тоа е единствениот начин природно да се ослободите од проблематичната Т-зона и десквамираните клетки.

За дополнителна хидратација и сеопфатна ексфолијација, направете го процесот со сода и мед еднаш или двапати неделно, наутро, додека лицето е сè уште чисто и свежо и ефектот е загарантиран.

Кои се придобивките?

Медот има анти-бактериски својства, ги содржи сите природни ензими, се користи со векови и има многу здравствени придобивки. Содата помага да се отстранат мртвите клетки на кожата без да предизвика иритација.

Друга, исто така значајна примена на овие две состојки е во борбата против целулитот. Масирајте ги погодените делови од телото неколку минути, а потоа исплакнете со вода. Масажата со оваа паста ја стимулира циркулацијата на крвта и помага во намалување на наслагите од целулит.

III Сода бикарбона – употреба во кујната

Низ историјата, сода бикарбоната се користела во кујната за правење колачи и колачи. Кога се меша со киселина, таа создава меурчиња што испуштаат јаглероден диоксид и предизвикуваат растење на тестото, слично како прашокот за печиво кој го дава истиот ефект.

Освен подготовка на храна, друга примена на сода бикарбона во кујната е како средство за чистење на рерната, микробрановата печка, машината за миење садови или машината за перење алишта.

Рецепт: Ставете сода бикарбона врз нечистата површина, а потоа посипете малку вода врз неа. Оставете ја оваа смеса да отстои некое време, а потоа исплакнете. Друга примена, а можеби и најважната употреба на сода бикарбона е чистење на прсканото овошје и зеленчук. Имено, измешана со вода, содата ја отстранува нечистотијата и пестицидите.

IV Испирање на грлото со сода бикарбона

Ставетe една кафена лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода, а потоа исплакнете го грлото со добиениот раствор. Содата ги неутрализира мирисите и ја зголемува pH вредноста на усната шуплина. Исто така, со мешавина на сода бикарбона и лимон, можете природно да ги избелите забите.

V Сода бикарбона како лек против габичните инфекции

Една од најдобрите гине-колошки терапии за габични инфекции е сода бикарбоната. Ваги-налната кандида е предизвикана од прекумерен раст на габата Candida albicans. Најчести симптоми се чешање, иритација, чувство на печење и бел ваги-нален исцедок без мирис.

Лекарите обично препорачуваат силни лекови како што се антимикотици за овој проблем. Сепак, овој проблем може да се реши многу лесно со плакнење со раствор на сода бикарбона. Од позната причина – зголемувањето на нарушената pH вредност на животната средина, кандидата не може да преживее во оваа средина.

За терапија со сода бикарбона дома, потребен ви е иригатор (кој може да го најдете во аптека), вода и сода бикарбона. Подгответе ја количината на раствор по желба, според односот: 1 лажичка сода на 100 мл вода и исплакнете еднаш до двапати на ден.

VI Бања од сода бикарбона

Еден лесен начин да се ослободите од иритираната и мртва кожа е бањата со сода бикарбона. Само додадете неколку лажици сода бикарбона во топла вода. Може да направите мала количина бања со сода бикарбона ако имате груби и испукани пети. Потопувањето на стапалата во раствор од сода помага да се смири и омекне кожата на стапалата.

Може да направите и пилинг за лице: измешајте 1 лажичка сода бикарбона со 5-6 капки вода за да направите густа паста. Нежно масирајте го лицето со кружни движења, а потоа исплакнете со вода.

За НМД.мк текстот го напиша Мартина Христовска