Потребни состојки:

500 г компир

100 г путер/маргарин

1 јајце

150 г брашно

200 г шунка

200 г кашкавал

Малку сол, црн пипер и малку масло.

Постапка:

Компирот добро измијте го па сварете го. Сварениот компир излупете го, додадете путер, јајце, сол и малку пипер, па направете пире. Додадете брашно и замесете тесто.

Загрејте го тиганот, намастете со малку масло па половина тесто развијте на дното од тиганот. На тестото ставете шунка и кашкавал, па вториот дел од тестото. Печете на рингла три до четири минути, а потоа превртете и печете додека да порумени.

La golosa schiacciata di patate, un piatto unico che accontent…

Scopri la RICETTA della schiacciata di patate, clicca qui —> http://bit.ly/schiacciata-di-patate

Публикувахте от Gnam Gnam в 14 май 2016 г.