Сочен, кремаст и евтин колач кој од прв залак ќе ви се допадне

Потребни состојки:

за кора:

3 јајца

200 мл јогурт

80 мл масло

150 г гриз или 7 лажици

3 лажици брашно

1 лажиче прашок за печиво

1 ванилин шеќер или екстракт од ванила

За сируп:

250 мл сок од портокал

250 мл вода

200 г шеќер или 13 лажици

За фил:

1 литар млеко

3 лажици брашно

3 лажици густин

3 лажици шеќер

2 ванилин шеќер

Уште ќе ви биде потребно: плех со димензии 22х28 или со приближни димензии.

Бисквитот печете го 15 минути на 200 степени (проверете со чепкалка).

Врелиот бисквит се прелива со ладен сируп.

Деталите околу постапката погледнете ги во видеото:

Loading...