Старински вкусен колач, многу лесен за подготовка.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 шолја шеќер
1 шолја брашно
1 шолја кокосово брашно
1 шолја масло (јас ставив 1/2)
1 шолја млеко или јогурт
1 шолја гриз
1 прашок за печиво
1 ванилин шеќер
3 јајца

ЗА СИРУП:

2 шолји шеќер (јас ставив 1)
1 шолја вода
2 лажици сок од лимон, портокал или ружина вода

ПОСТАПКА:

Изматете јајца со шеќер и додадете ги останатите состојки.

Излејте ја смесата во плех обложен со хартија за печење. Печете на 200 степени околу половина час.

Во меѓувреме подгответе го сирупот од шеќер и вода: кога ќе зоврие додадете сок од лимон и гответе уште околу 1-2 минути.

Врелиот колач прелијте го со сирупот и оставете добро да излади. Потоа сечете на коцки.

Јас користев половина шолја масло, а во сирупот ставив само една шолја шеќер и тоа ми беше доволно слатка.

Во некои рецепти пишува дека може да се додадат и цели бадеми пред печењето.

Шолја = 250 мл.