Сочен и вкусен колач, а рецептот е навистина едноставен, можете да го приготвите брзо и без многу мака, одличен за сите пригоди и за сите вкусоби!

Потребни состојки:

4 јајца

10 лажици шеќер

10 лажици масло

10 лажици млеко

1 прашок за печиво

10 лажици мелени лешници

10 лажици брашно

за прелив:

400 г шеќер

300 мл вода

Постапка:

Жолчките и шеќерот пенасто изматете ги со миксер, а потоа додадете масло и млеко.

Промешајте брашно, прашок за печиво и мелени лешници, па додадете ги во смесата.

Белките со прстофат сол изматете ги во цврст снег, а потоа лесно со лажица ставајте постепено во претходно приготвената смеса од жолчки.

На крај смесата испечете ја во плех со средна величона обложена со хартија или намастен и набрашнет, на 220 степени, околу 20 минути, или според вашата рерна.

За прелив: 400 г шеќер и 300 мл вода ставете да зоврие околу 10 минути од моментот на зовривање. Колачот прелијте го со изладениот сируп, а на крај уште наросете со сечкани лешници.