Лекот кој може да ги излекува бубрезите, панкреасот и црниот дроб, е ништо помалку ни повеќе – туку еден зачин кој многу често се употребува во кујната.

Овој зачин е главна состојка во бројни јадења, станува збор за коријандер – тој е одличен за лекување на многу болести и има специфична, непогрешива арома.

Тој пак, секогаш се поврзува за готвењето бидејќи често се користи при приготвувањето на месо и супи. Меѓутоа, тука можете да видете дека можете да го употребите за рецепт кој ќе излекува бројни болести во вашето тело, навистина е едноставен за правење, па ќе се каете ако не го пробате.

Коријандерот содржи голема количина на масла кои се одлични за дигестивниот систем. На овој начин коријандерот го намалува нивото на киселините кои ги произведува храната а која има големо влијание врз телото. Коријандерот исто така содржи доста хранливи материи, минерали и витамини А, К, Б, Ц. Е.

Најзначајните предности на коријандерот:

-претставува одличен диуретик

-помага за лечење при проблеми со бубрезите (како што е камен во бубрег)

-ја стимулира работата на црниот дроб и ја подобрува дигестијата

-лекува дијареа бидејќи одлично ги елиминира бактериите и инфекциите

-ги елиминира мастите кои се натрупале во телото

-го намалува холестеролот

-лекува чиреви во устата бидејќи има антимикробно и антисептичко дејство

-го намалува нивото на шеќер во крвта

-елиминира конјуктивитис

-го подобрува видот и спречува очни заболувања, што може да се направи со испирање на очите со вода од коријандер.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 помала главица лук

½ чаша бадеми или индиски ореви

1 чаша лист од свеж коријандер

2 лажици сок од лимон

6 лажици маслиново масло

Морска сол

ПОСТАПКА

Коријандерот и маслото добро сомелете ги во блендер. Додадете ги останатите состојки и миксајте додека да добиете изедначена смеса. Ако е потребно, додадете малку вода. Сега кога знаете, можете да почнете да го применувате овој зачин почесто!

Можете така да го јадете или да го користите како намаз.