Се чини дека не обраќаме доволно внимание на здравјето на белите дробови, а тие се први на удар кога станува збор за инфекции. Всушност, кога тие функционираат правилно, ние и како да не ја забележуваме нивната работа.

Само кога нешто ќе се случи така одеднаш, па стануваме свесни за нив.

Еве како да ја исчистите плуќата од катран и никотин:

Потребни состојки:

1 литар вода

400 г кромид

2 лажички рендан ѓумбир

2 лажички куркума (по можност рендан корен, ако не – во прав)

400 г мед

ПОСТАПКА:

Водата и кромидот ставете ги на оган да зовријат. Кога ќе врие водата додадете го ѓумбирот и куркумата. Намалете го огнот. Оставете мешавината да се готви 10 минути, па додадете го медот. Мешајте додека да зоврие повторно, а потоа изладете. УПОТРЕБА: по две супени лажици наутро на празен стомак, и две пред спиење.