Со 3 кесички се светнува бањата – лесно го отстранува бигорот, а фугите ги прави како нови: Домашен трик за кој никогаш претходно не сум слушнала!

Секој знае многу добро колку е важно редовно да гo отстрануваме бигорот од апаратите и уредите во домот што ги користиме секојдневно, како што се чајници, апарати за кафе, машини за перење, машини за миење садови, пегли и друго.

За таа цел, најефикасниот за нас е еден евтин производ кој веројатно го знаете во вид на мали пакувања наречени Descaler или сличен препарат каков што има во државата во која живеете.

Евтин е, можете да го купите за само 0,19 центи, а можностите за користење дома се огромни.

Содржи лимонска киселина и нежен парфем, кој покрај чистотата обезбедува и пријатен мирис. На многумина им се допаѓа оној со свеж мирис на јаболко.

Но, дали знаевте дека овој корисен производ можете да го користите во домот и на други начини, освен за отстранување на бигорот. Испробани се и други можности за негова употреба и резултатот може да се пофали.

Бањата ја прави како нова, а нема да ве чини ни едно евро

Доколку сакате совршена чистота во бањата, не мора да трошите десетици евра на скапи производи.

Ќе ве советуваме одличен трик со евтино, но многу ефикасно средство за отстранување бигор.

Покрај тоа, ќе ви помогне совршено да ја исчистите туш кабината, плочките и фугите.

Ја користевме следнава постапка за многу стари плочки и инјекциска смеса со фантастични резултати:

Намокрете четка со средно тврди влакна и посипете 2-3 кесички Descaler на подот (особено во фугите и местата каде што се формира ).

Протијте со кружни движења и оставете го некое време за да делува. Потоа исплакнете со вода во која сте раствориле една кесичка од овој препарат.

И тоа е тоа, фугите блеснуваат како нови. На ист начин постигнав неверојатен резултат на плочките во бањата и на надворешната тераса.

Отстранувачот на бигор е одличен и за борба против наслагите и бигорот во тоалетот – едноставно истурете 1-2 кесички директно во шолјата, оставете преку ноќ и исплакнете наутро.

Исто така, ви препорачуваме да истурете 1-2 кесички од препаратот во казанчето, каде исто така се таложи бигорот во резервоарот.

Ви препорачуваме да ја повторувате оваа постапка барем еднаш на секои 14 дена.

Покрај тоа што средството за отстранување бигор ефикасно го отстранува бигорот, исто така го спречува растот на мувлата и делува како превенција од овој непријатен проблем.

Универзално средство за чистење на површини во бањата

За секојдневно рутинско одржување, растворете 160 г средство за отстранување бигор во еден литар вода.

Истурете во шише со распрскувач и испрскајте ги плочките во бањата и славините.

Оставете да делува неколку минути и исплакнете. Површините ги прави сјајни, без наслаги или траги од бигор.

Ви препорачувам ова домашно чудо да го имате секогаш при рака. Едноставно протресете пред секоја употреба.

За супер сјај и чисти прозорци

2 лажици средство за отстранување бигор растворени во два литри вода се идеални и за миење прозорци, бидејќи ги неутрализираат трагите и бигорот.

Освен тоа, создава невидлив заштитен слој на стаклото, кој осигурува да не морате толку често да ги миете прозорците.

Домашен лек за отстранување на дамки од душек

Малкумина знаат дека отстранувачот на бигор е ефикасен и за дамките од душекот и делува како отстранувач на боја.

Измешајте 1 литар вода со 1 лажичка од средството.

Испрскајте го овој раствор низ целиот душек.

Потоа темелно избришете го со сунѓер и оставете го целосно да се исуши. Во сончев и топол ден, најдобро е да го исушите душекот надвор. Но, прво, впијте го вишокот на влага со крпи.

Доколку не е можно да се исуши душекот надвор, потребно е да се обезбеди циркулација на воздухот во просторијата.

Ако е возможно, подигнете го и потпрете го на ѕидот за да може да се исуши од сите страни. Можете исто така да користите вентилатор за да го зголемите протокот на воздух.

Одлична алатка за отстранување на непријатниот мирис на одводот и спречување на затнувањето

Бидејќи „хемијата“ буквално ми уништи голем дел од апаратите дома, повеќе не користам такви средства и се трудам да ги избегнувам што е можно повеќе.

Кога имаме проблем со мирисот што доаѓа од одводот, ја користам оваа испробана и вистинска работа.

Навечер истурам 2 пакувања од средството за отстранување бигор го ставам во одводот преку ноќ, а наутро само го измивам со силен млаз вода.

Затнат сифон

Пред да го истурам во одводот, отстранувам што повеќе влакненца и нечистотија од површината.

Измешајте средство за отстранување бигор и сода бикарбона во сооднос 1:1.

Истурете ја смесата во одводот, залијте со врела вода и ставете капак или некако затворете го отворот. По клокотот и пената, исчистете го одводот со помош на рачен одзатнувач. Тоа е одлично, еко-пријателско решение кое функционира одлично.