Зголемено опаѓање на косата е забележано кај многу жени и мажи во последната деценија. Како резултат на тоа се на прво место се должи нездравата исхрана која ја оште-тува косата, а се губат и значајни хранливи материи.
Постојаниот с трес и намаленото пиење на течности може да се едни од причините за сува и о-штетена коса. Ако сте еден од нив, не треба да пани чите: секое системско нару-шено здравје доведува до овој проблем поради физиолошкиот с трес што го доживува телото, но како и за секој проблем има решение.
За некои, овој процес е помалку изразен, поединците не го ни забележуваат, а за некои повеќе – се жалат дека изгу-биле цели грутки коса. Припадничките на понежниот пол би сакале што побргу да ја повратат бујноста, сјајот и мекоста на косата, да направат нешто веднаш, бидејќи косата е симбол на женственост и убавина.
Разновидната и здрава исхрана е најдобриот начин за поттикнување на обновување на косата, така што нема потреба од посебни третмани. Додатоци на витамин и лосиони треба да се користат за стимулирање на раст на косата, тие ќе бидат препорачани од дерматолог во секој конкретен случај.
Покрај здравата исхрана, потребно е да се провери и кр-вта во лабораторија – недостаток на железо и витамин Д може да предизвика и да ја продолжи оваа состојба. „Се случува фоликулот на косата трајно да се промени, па опаѓањето на косата станува хронично. И некои лекови можат да влијаат на опаѓање на косата.“
Соодветната грижа е особено важна во летните месеци, бидејќи во овој период е изложена на ште-тните УВ зраци и други надворешни фактори. Сето тоа ја прави косата крш-лива и го губи сјајот. Ако ги следите овие 4 правила, вашата коса ќе изгледа добро негувана во секое време:
ИЗБЕГНУВАЈТЕ РАМНО ФЕНИРАЊЕ

Кога косата е виткана, изгледа поубаво, сјајно и поздраво. Сите недостатоци може да се видат на целосно рамна коса, па затоа благите бранови се многу подобро решение.

КОРИСТЕТЕ СУВ ШАМПОН ЗА КОСАТА ДА ДОБИЕ ПОГОЛЕМ ВОЛУМЕН

Сувиот шампон е одличен за оние жени кои имаат тенка коса. Сувиот шампон и дава текстура на косата и ја прави визуелно побујна. Но, сепак со овој производ не треба да се претерува, бидејќи може да ја исуши косата.
Користете го овој трик во посебни прилики. Избегнувајте употреба на пегла за коса колку што можете повеќе. Правата коса може да создаде безживотен изглед.

КОРИСТЕТЕ МАСКИ ЗА КОСА ШТО Е МОЖНО ПОЧЕСТО

Редовната употреба на негување со маски за коса ќе ја оживее косата и ќе го врати нејзиниот сјај. Се препорачува да се користат еднаш неделно, а најдобро би било да содржат арганово масло.
СИНДИ КРАФОРД ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА ЗА НЕЈЗИНАТА СОВРШЕНА КОСА: Со помош на овој трик, вашата коса ќе изгледа добро после спиење и ќе престане да опаѓа.

Синди Крафорд е една од најпознатите супермодели која уште од младоста изгледа совршено со своето тело, а секогаш може да се забележи дека нејзината кожа е негувана, како и совршениот изглед на нејзината коса.
Познатиот американски супермодел Синди Крафорд (55) изгледа беспрекорно во шестата деценија, а долгата и здрава коса е нејзиниот заштитен знак.

Еден од најпопуларните модели од 90-тите која успеала да ја зачува виталноста на косата, благодарение на природната козметика и соодветната грижа. Во една прилика таа ја кажа нејзината тајна за здравиот изглед на нејзината коса:
„Понекогаш ја фенирам косата, но не толку добро како професионалците. Долниот дел на косата ми е повеќе брановиден, па морам да ја стилизирам на два начина.

Користам тркалезна четка и фен за стилизирање, за кои ми се потребни најмалку 15 минути. Втората опција е да се остави да се исуши природно, и во тој случај не ја чешлам, само ги прекршувам брановите со тенок чешел за да изгледаат што поприродно.”

Синди исто така откри дека редовно користи маски што најчесто ги става додека е во сауна, додека тренира или се одмара во домашни услови. Таа исто така нагласува дека ја собира косата ноќе за да не се прекршува за време на спиењето.

Фото: Инстаграм Принтскрин
Фото: Инстаграм Принтскрин