Италија денес беше погодена од силно торнадо, а на социјалните мрежи постојано се споделуваат застрашувачки снимки.

Силно невреме со екстремни појави како торнадо и топки град поголеми од тениски топчиња, со дијаметар до 7-8 сантиметри, го зафати северниот дел на Ломбардија и Венето – во периодот од синоќа до денес.

Утрово торнадото пристигна во североисточниот дел на Милано.

Пожарникарите извршиле околу 110 интервенции на поплави, урнати покриви и соборени дрвја по силното невреме, пишува „Кориера дела сера“.

https://twitter.com/Nerofumo1/status/1682292438994485249?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1682292438994485249%7Ctwgr%5E443f20d28b5310dd6854f2c58c9b488325bdc0ce%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fmakfax.com.mk%2Fsvet%2Fd0b2d0b8d0b4d0b5d0be-d182d0bed180d0bdd0b0d0b4d0be-d0b2d0be-d0b8d182d0b0d0bbd0b8d198d0b0-d0b4d0b5d0bdd0bed182-d181d182d0b0d0bdd0b0%2F

Ветрот собори дрвја, град оштети автомобили и покриви, а патиштата беа поплавени. На два покрива избувнал пожар и тие биле погодени од гром. Засега нема информации за жртви.

Како што може да се види на мапата за следење, невремето се движи кон Словенија.