Што после раскинувањето? Што да се прави после разводот?

Нема две исти врски, ниту две исти раскинувања. Секако, тие може да имаат сличности и имаат тенденција да предизвикуваат негативни емоции, но тие обично се вознемирувачки поради широк спектар на различни причини.

Без разлика како завршила врската – без разлика дали тоа е со некој со кој сте биле со години или некој со кој сте се гледале само кратко време – постојат работи што секогаш треба да ги направите веднаш по раскинувањето.

Постои уметност во раскинувањето и ако направите сè како што треба, ќе отпловите низ самиот процес без воопшто да сетите низ што сте минале.

Без оглед на тоа кој раскинал или како завршила врската, вообичаено е да почувствувате широк спектар на емоции по раскинувањето, што го прави овој период многу тежок, иако вашите потреби треба да бидат ваш главен приоритет за да го пребродите ова.

Преболувањето на вашиот партнер по раскинувањето е од витално значење за здрава транзиција во соло кариера, и на крајот во нова врска. Па, кои се работите што треба да ги направите откако ќе заврши врската?

Ова се девет работи кои експертите велат дека секогаш треба да ги направите веднаш по раскинувањето.

1. Вратете се кај вашите најблиски

Веднаш по раскинувањето, важно е да се опкружите со луѓе кои ве сакаат. Видете ги пријателите и посетете го вашето семејство. Вашите најблиски се грижат за вашата благосостојба и ќе ви го одвлечат вниманието од размислувањето за бившиот/бившата.

Разговарајте со нив, смејте се и направете планови за следната вечера. Во основа, поминувајте што е можно повеќе време со пријателите и колку што е можно помалку сами.

2. Излезете од градот

Ако можете да си дозволите да земете слободно време, размислете за патување, за физичка пауза по раскинувањето. Нема ништо толку добро како промената на атмосферата, што ќе му помогне на срцето.

Уште подобро е да планирате патување до бања или некое место каде што можете да се опуштите. Исфрлете ја таа токсична љубов од вашиот систем, буквално.

3. Разговарајте со професионалец

Разговорот со пријателите е одличен начин да се справите со раскинувањето, но понекогаш ситуацијата бара професионалци.

Пријавувањето помош од терапевт ќе ви помогне да ја пребродите оваа нова транзиција, бидејќи терапевтот може да ви даде одличен совет. Не срамете се да го имате при рака вашиот терапевт. Никогаш не се чувствувајте лошо да побарате помош кога ви е потребна.

4. Тргнете се од токсичната врска

Ако е можно, обидете се да избегнувате места каде што би можеле да налетате на вашиот поранешен партнер.

Искористете го ова како можност да се обидете да истражувате нови кафулиња, ресторани и места наместо да ги посетувате местата што порано ги посетувавте со вашиот поранешен. Вистината е дека ова отсуство ќе ви помогне да го преболите бившиот/бившата.

Друг начин да се дистанцирате од вашата врска е да не поставувате прашања за бившиот. Не ги прашувајте вашите заеднички пријатели што прави вашиот поранешен и не следете го вашиот поранешен на социјалните мрежи.

Избришете ги и затворете ги сите сметки, броеви и имиња што водат до оваа личност. Направете целосна енергетска трансформација и држете се настрана од нивната негативна енергија.

5. Избришете ги сите потсетници

Ослободете се од сè што ве потсетува на поранешниот партнер. Експертите нагласуваат дека ако сакаме да продолжиме понатаму, мора да отфрлиме сè што не потсетува на личноста со која сме биле во врска.

Физички кажете и збогум на врската со тоа што ќе се ослободите од сите остатоци и спомени на бившиот/та. Секако, ако нешто ви е навистина драг спомен, погрижете се да го зачувате за да не се каете подоцна. Сепак, погрижете се да го скриете од вашиот видео круг за да не ве вознемирува.

6. Не започнувајте врска веднаш по раскинувањето

Треба да избегнувате да ја започнете потрагата по нов партнер веднаш по раскинувањето. Одвојувањето време за да се приспособите на „сингл“ ќе ви помогне да откриете кои сте, да одвоите време за она за што немавте време во претходната врска.

Уживајте да бидете сами за да можете да преболите што и да се случило и да научите од вашето искуство. Подгответе се за иднината и идните врски така што ќе се одморите од гледање со некого и ќе се опуштите со себе.

7. Следете ги вашите страсти

Одвојте го ова време за да направите нешто што го сакате или за кое отсекогаш сте биле заинтересирани.

Посетете го курсот што отсекогаш сте сакале да го пробате или започнете со тоа хоби што отсекогаш сте го сакале или прочитајте ја книгата за која никогаш немавте доволно време. Бидете страсни и благодарни што се осмеливте повторно да сонувате.

8. Грижете се за себе

Раскинувањата се исцрпувачки, затоа одвојте малку време за да го достигнете сето она што го пропуштате. Обработете сè и грижете се за вашиот ум, тело и душа. Останете во кревет и гледајте ТВ емисии, филмови и серии до зори. Знаеме дека го/ја сакавте, но повторуваме – не претерувајте.

Грижата за вашето ментално, физичко и емоционално здравје е витален чекор што треба да се преземе веднаш по раскинувањето, затоа не се чувствувајте лошо што ќе го притиснете копчето за одложување.

9. Однесувајте се кон себеси со почит

Иако никогаш не ви била потребна причина да се почестите себеси, препуштањето на работите што ги сакате е одличен начин да го преболите бившиот/та по раскинувањето. Нарачајте си го сладоледот и колачињата што ги сакате, уживајте во љубовта кон храната.

Уживањето во едноставни задоволства може да има големо и позитивно влијание врз вас. Повелете и правете сè што ве прави среќни – малку хедонизам нема да боли.

Ако штотуку сте поминале низ раскинување, грижата за себе е клучна за транзиција кон здрав, среќен живот без партнер.