Психолозите докажаа дека секој човек кога ќе ослабе се стекнува со поголема самодоверба, за разлика од оној кој со самосожалување го гледа својот изглед и само мечтае да ослабе, не превземајќи ништо околу тоа.

Оваа диета е многу ефикасна. Се базира на практично целосно отсуство на јаглехидрати, а притоа е избалансирана.

Таков план на исхрана е корисен за луѓе кои имаат потешкотии со дигестијата а не се задоволни со состојбата на својата кожа.

Ќе ослабете за само две седмици, ќе изгледате поздраво и ќе се чувствувате поенергично.

Седмичен план на исхрана:

Понеделник:

Појадок: 1 портокал (цитрон, праска, ананас или слично, само не банана), 2 интегрални кекси или 2 парчиња тост-леб, кафе или чај без шеќер.

Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, чаша јогурт или кефир

Вечера: 2 варени јајца, 500 г салата од зеленчук (домати, краставици), 2 парчиња тост-леб.

Како што можете да забележите, вечерата е обемна и ќе ве засити, па ќе немате проблем со спиењето. Многу е важно да се пие доста течности (вода) за време на оваа исхрана. Се препорачува исклучување на солта од исхраната и нејзина замена со билни зачини.

Вторник

Појадок: исти како за понеделник.

Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 1 чаша јогурт или кефир, 2 кекса или 2 парчиња тост-леб.

Вечера: 150 г говедско месо (варено или на скара), 1 домат и 1 кекс.

Среда

Појадок: ист како за понеделник.

Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, јогурт или кефир, салата од зеленчук.

Вечера: 150 г месо, 1 портокал, 1 кекс или 1 парче тост-леб, чај или кафе.

Четврток

Појадок: ист е како понеделник.

Ручек: 150 г немасно сирење, 1 домат, 1 кекс.

Вечера: 150 г месо, 2 домати, 1 јаболко, 1 кекс.

Петок:

Појадок: ист како за понеделник.

Ручек: 200 г риба (зготвена на пареа), 1 домат, 1 кекс.

Вечера: 500 г варен или динстан зеленчук (морков, кромид, зелка, тиквички) или 2 варени компири, 1 варено јајце, 1 домат.

Викенд

За викенд можете да се храните вообичаено. Важно е да не се прејадувате, да не консумирате алкохол, да одбегнувате конзервирана храна, без сол.

Ќе ослабете значително за овие 15 дена. Оваа диета со ограничени јаглехидрати, секогаш дава одличен резултат.

Кога ќе ја постигнете посакуваната тежина, потребно е еднаш седмично (на пример, понеделник), да се придржувате на наведеното мени подолу и изгубената тежина никогаш нема да ја вратите.

Појадок: 2 чаши вода со лимонов сок

Ручек: 1 варено јајце, 1 кекс(или тос-леб), 1 домат, 1 јаболко

Вечера: 1 варено јајце, 1 кекс, 1 домат.

Оваа диета е спас за сите оние кои одамна мечтаат да се ослободат од вишокот килограми. Делува 100% ако се придржувате до правилата. Затоа ќе изгубите 7-10 килограми за две седмици!

Пред почеток на било каков режим на исхрана, консултирајте се со вашиот нутриционист или вашиот матичен лекар!