После неколку третмани ќе уживате во здрава, сјајна и силна коса која расте побрзо од било кога.

После советите за чистење, готвење, па дури и за нејсината корисност во градината, на ред дојдоа бенефитите од сода бикарбоната за здравјето на косата.

Дали знаевте дека сода бикарбона е состојка бр.1 за чистење и закрепнување на косата, која и дава здрав сјај после само неколку третмани и го забрзува нејзиниот раст?

Сè што треба да направите е ја користите наместо регуларниот шампон и ќе бидете воодушевени од резултатите.

РЕЦЕПТ

Помешајте вода и сода бикарбона во однос 3:1 (3 делови вода, еден дел сода бикарбона). Нанесете на влажна или сува коса од коренот кон краевите.

Оставете да отстои неколку минути, па потоа косата исперете ја со млака вода. Откако ќе ја исперете содата, истурете врз косата раствор од јаболкова киселина и вода во однос 1:4 (еден дел јаболкова киселина, 4 делови вода).

Мирисот брзо испарува, но доколку сепак не го поднесувате, тогаш додадете неколку капки од вашето омилено есенцијално масло.

Наведнете ја главата наназад за да не ви влезе во очите и нанесете врз целата коса. После само неколку третмани ќе уживате во здравата, сјајна и силна коса која расте побрзо од било кога.

Совет: Косата мијте ја со млака вода, никако со ладна или со многу топла.