Одличен напиток за превенција од настинки!

Потребни состојки:

1 чаша топла (не врела) вода, или по избор-бадемово или оризово млеко

¼ чајна лажичка куркума

Сок од половина лимон

Прстофат цимет (произволно)

½ лажичка мед или агаве сируп

1 лажичка кокосово масло

Постапка:

Во топлата вода додадете ја куркумата, лимоновиот сок и медот, лажичка кокосово течно масло, па добро промешајте.

Куркумата ќе спадне на дното од чашата, па затоа е потребно да промешате во мигот пред да го испиете напитокот.

Многу е важно напитокот да го испиете топол.

Важноста на сите состојки од напитокот е многу голема за целокупното општо и долготрајно здравје на целиот организам.