За изразот „на седмо небо„ сите сме слушнале – значи да се биде вон себе од среќа и задоволство. Седмо небо е супер кремаст колач кој може да ви даде такво чувство! Има повеќе варијанти за овој колач, но мене овој рецепт ми е омилен.

Потребни состојки:

1 лист обланда

4 јајца

180 г шеќер

100 г ореви

За крем:

200 г путер/маргарин

1 жолчка

150 г шеќер во прав

4 лажици сварено силно кафе (изладено)

За глазура:

200 г чокоалдо за готвење

4 лажици масло

Постапка:

Одвојте ги жолчките од белките.

Белките изматете ги во цврст снег, а жолчките пенесто изматете ги со шеќер и на крај полека со лажица додадете ореви и снегот од белките.

Приготвената смеса излејте ја врз обландата поставена на дно од плехот за печење. Печете на 180 степени околу 25-30 минути.

Крем: пенесто изматете го путерот со шеќер, додадете ја жолчката и вареното кафе.

Премачкајте ја изладената кора.

Внимавајте кората да не биде препечена или пресува, бидејќи во таков случај кремот ќе се одвојува од кората и колачот нема да биде компактен.

Чоколадна глазура: чоколадото растопете го на пареа со 4 лажици масло. Изладете малку па прелијте го колачот одозгора.