За да не ви раскажувам долго околу тоа колку време ја имав оваа габична инфекција и колку ме изнамачи, ќе ви раскажам само како се спасив.

Прво, почнав да пијам многу течности.

Ја спроведов терапијата со глина и терапијата за чистење на црниот дроб со маслиново масло, ја променив исхраната (шеќери на минимум).

Напиток со глина:

1 лажица глина

1 лажица псилиум (индиски тегавец) или пектин или ленено семе (важно е многу растителни влакна да има)

1 чаша вода

Се мешаат, се пие 1 час пред оброк, трипати дневно

Напиток за чистење на црниот дроб

1 чаша вода

1 лажица маслиново масло

1 чешне лук рендано

1 парче мало колку лукот свеж ѓумбир, може и поголемо

Се меша и се пие навечер еден час после глинениот напиток

ДОМАШЕН ЛЕК ЗА КАНДИДА

Потребни состојки:

1 чаша јогурт (со помалку масти)

1 морков

2 чешниња лук

1/2 лажичка рендан ѓумбир

1/2 лажичка цимет во прав

Постапка:

Морковот, ѓумбирот и лукот изрендајте ги, додадете јогурт и цимет, па сето добро промешајте го.

Оставете кратко време да отстои па изедете го. Ова правете го секој ден, секогаш приготвувајте свежо. Се јаде на гладно наутро или помеѓу оброците.