Малку необична салата, но многу е вкусна, топло ја препорачувам.

Потребни состојки:

8-10 печени пиперки (излупени, исечени на ленти или на покрупни парчиња

150 г шунка или бело пилешко месо сечено на мали коцки

3 варени јајца, сечкани

250 г фета сирење

Сол и црн пипер по вкус

Малку мајонез и кисела павлака за поврзување на состојките

Постапка:

Пиперките испечете ги, па откако ќе отстојат малку во кеса и изладат, излупете ги, исчистете ги од семето и исечкајте ги на крупни парчиња.

Јајцата сварете ги, па откако ќе изладат излупете ги, па и нив исечкајте ги. Истото сторете го со сирењето и месото или шунката.

Зачинете ги, добро промешајте ги и садот ставете го во фрижидер. Состојките за салатата потребно е да бидат добро изладени пред да се поврзат со мајонезот и киселата павлака.

Во изладената салата додадете мајонез и кисела павлака само онолку колку да се поврзат, но вие ако сакате ставете и повеќе. Садот поклопете го и вратете го во фрижидер, до сервирање.