Сигурно сте слушнале за предностите на алое вера и кокосовото масло, а кога станува збор за кожни болести како што се егземи, псоријаза, осип, иритирана или само сува кожа – ова се најпопуларните состојки во сите лосиони и мевлеми за тело.

Може да се користат самостојно, но уште поквалитетни се кога се комбинираат заедно. За овој природен гел ќе виде потребно следното:

Потребни состојки:

-½ шолја органско екстра девствено кокосово масло
-1/3 шолја чист алое гел
-Неколу капки етерично масло по ваш избор (лаванда, јасмин, ружа, ванила)

Постапка:

Треба да се измеша кокосовото масло заедно со алое вера гелот. Оваа смеса изматете ја со помош на миксер додека да стане панесто бела. Потоа додадете етерично масло.

Оваа смеса префрлете ја во стаклен сад и чувајте ја на собна температура. Лосионот трае неколку седмици.