Следете ги овие совети и kилограмите сами ќе иcчезнат, а peзyлтатите ќе ве воодушеват. Ако сакате да изгубите на те-жина, тогаш тоа мора да го сфатите сериозно.
Иако нутриционистите секојдневно се соочуваат со големи предизвици откривајќи ги индивидуалните механизми на метаболизмот, сепак истото кај еден здрав организам може значително да се поедностави: едноставно внимателно изберете што ќе јадете и зголемета ја физичката активност колку што можете повеќе.
Доколку немате добра кондиција, најдобро е да започнете со едноставни прошетки, постепено да започнете да ги користите скалилата наместо лифтот и што помалку да го користите автомобилот, а како превозно средство да го користите велосипедот.
За оние кои сакаат брзо да ocлабат, освен преминување кон здрава исхрана со повеќе свеж зеленчук и овошје, ве советуваме вечерата да ја замените со овој оброк кој има лаксативни својства. Сепак, многу е важно да не го користите овој оброј повеќе од 7 дена.
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша кефир, 1 јаболко, 1 лажица цимет. ПОСТАПКА: Изрендајте едно јаболко, додајте чаша кефир, а одозгора наросете цимет.
За оние кои имаат хроничен проблем со празнење на цревата, во овој оброк може да додадете и една лажичка чиа семе или една лажица мелено ленено семе. Оставете да отстои 15 минути пред конcyмација.
Јадете го ова навечер наместо вечера, минимум три часа пред легнување. По неколку дена ќе забележите дека половината ви е потенка, а стомакот порамен. Оваа каша е одличен пробиотик, совршено ги отстранува ток-сините од телото.
Сепак, за да ocлабете во текот на овие 10 дена, треба да се храните здраво: исфрлете ги сите слатки, пијалаци што содржат шеќер како што се газираните сокови и купечките ладни чаеви, лебот и белите печива, сè што е пржено и нездравите грицки. Исто така, наша препорака е да воведете брзо пешачење по половина час секој ден. Резултатите ќе ве воодушеват!