Многу е едноставна и многу е вкусна, па пробајте.

Потребни состојки:

200 г мелени бисквити плазма

125 г путер

2 лажици мед

3 лажици нутела или друг крем

За фил:

500 мл слатка павлака за шлаг

200 г млечно чоколадо

200 г бело чоколадо

2 шлаг крем од ванила

150-200 мл млеко за шлаг кремот

Постапка:

Мелената плазма, путерот и медот ставете ги во еден сад и измиксајте ги. Смесата ставете ја на дното од калапот и рамномерно распоредете со раце.

Кората премачкајте ја со нутела и ставете во фрижидер да се стегне.

За тоа време пригответе ги филовите.

Во 250 мл измиксана слатка павлака ставете растопено на пареа млечно чоколадо, а во преостанатите 250 мл ставете бело чоколадо.

Кората премачкајте ја со бел фил, потоа со црн и на крај премачкајте со шлаг крем од ванила. Тортата оставете ја во калап преку ноќ да се стегне убаво во фрижидер.