Рецепт со ротквици и лимон за обновување на штитната жлезда, жолчката и црниот дроб!

Ова е намирница која ја обновува штитната жлезда, жолчното ќесе и црниот дроб. Можеби не сте знаеле за нејзините лековити својства, прочитајте понатаму во текстот.

Доколку оваа намирница ја вклучите во својот режим на исхрана, сигурно ќе бидете изненадени од сите благодети кои вашиот организам ќе ги добие токму од оваа билка. Имено, оваа билка се користи за лекување на разни видови болести, претставува одличен лаксатив и има одлични ефикасни лековити својства.

Ротквиците исто така можат да го обноват ткивото на вашата кожа, а покрај тоа помага да се исфрлат сите штетни материи од организмот без болки во стомакот.

Отквицата е богата со витамин Ц, антиоксиданси и други хранливи материи. Го обновува црниот дроб со што се олеснува и се подобрува неговата функција.

За да се искористат најдобро благодетите од ротквиците, пригответе го следниот рецепт:

Потребни состојки:

4 ротквици со помала величина

1 помало парче рендан ѓумбир

4 лажици мед

4 исцедени лимони

50 мл вода

Постапка:

Состојките ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете изедначена смеса. Кога ќе се создаде густа смеса, складирајте ја во стаклена тегла и затворете цврсто. Теглата чувајте ја во фрижидер.

Консумирајте по една лажица од мешавината 3-4 пати дневно во текот на три седмици и пијте две литри вода дневно за целосно да го направите детоксот и обновувањето на органите.

Loading...