Рецепт со ѓумбир, лук и лимон – за една седмица го регулира високиот крвен притисок

Високиот крвен притисок најчесто е тригер за болести на срцето, за срцев и мозочен удар, а пациентите главно ги игнорираат симптомите кои укажуваат на него.

Веројатно нема човек кој барем еднаш во животот имал проблем со зголемен крвен притисок, а дополнителен проблем во лекувањето на хипертензијата претставува податокот дека терапијата се зема нередовно и честопати во недоволни дози.

Рецепт за природен начин за намалување на високиот крвен притисок.

Потребни состојки:

1 главица лук, исчистен и изрендан
1 корен од ѓумбир, излупен и изрендан
1 ракиена чаша јаболкова киселина
1 лажица мед
1 лимон – сок

Постапка:

Сите состојки ставете ги во блендер и миксајте ги една минута додека убаво да се изедначат и да се добие хомогена смеса.

Добиената смеса процедете ја, а течноста складирајте ја во стаклен сад со капак и чувајте ја во фрижидер.

Употреба:

Се консумира по 1 лажица од оваа течност пред појадок наутро и 1 лажица пред вечера, навечер. Максимално може да земете уште една лажица пред ручек, но не треба да консумирате повеќе од три лажици на ден.

Претходна статијаКога на некој ќе му умре татко или мајка: Ова никогаш не смеете да му го кажете!
Следна статијаКравајчиња: Омилени им се на децата, често ги правам