Алтернативната медицина ни носи уште еден навистина ефикасен и одличен лек кој можете да го приготвите сами. Се што ви е потребно е: Водка, мед, кромид и лушпи од јатките на оревот.

Потребни состојки:

1.    Исцеден сок од 3 кг кромид

2.    500 грама мед

3.    25 грама лушпа од ореови јатки (кафеавата лушпа, многу важна состојка)

 

4.    500 мл водка

Подготовка:

Лесно и едноставно, помешајте ги сите состојки заедно добро измешајте и оставете да стои 10 дена.

Откако ќе помине времето на стоење користете ја смесата како лек, во доза од 2-3 супени лажици секој ден.

Оние кои го пробале дале позитивен впечаток, некои велат дека најпосле успеале да ја стават хипертензијата под контрола, по многу пробани рецепти.

Затоа, ние топло ви го препорачуваме да го пробате, бидејќи нема што да изгубите, освен големиот крвен притисок.