Потребни состојки:

5 белки

150 г шеќер

2 лажици брашно

150 г кокосово брашно

За чоколаден прелив:

150 г чоколадо

150 мл слатка павлака

За фил:

500 мл млеко

5 жолчки

1 пудинг од ванила

2 ванилин шеќер

150 г шеќер

250 г путер/маргарин

За наросување:

50 г кокосово брашно

Постапка:

Изматете ги белките, додадете шеќер и изматете во цврст снег. Додадете кокосово брашно во кое сте измешале лажица брашно.

Користете тепсија приближна на 30х20 см. Кората печете ја околу 15-20 минути на 180 степени.

На пареа растопете го чоколадото заедно со слатката павлака и мешајте додека да добиете единствен, фин и мазен крем кој ќе го нанесете врз кората.

Оставете во фрижидер кремот убаво да стегне, за да можете врз него да го нанесете жолтиот крем.

Жолт фил: од млекото одвојте околу 100 мл за да можете во него да го растопите пудингот, а остатокот ставете го на оган да зоврие.

Изматете ги жолчките со шеќер и ванилин шеќер, додадете го разматениот пудинг, па сето додадете го во зовриеното млеко и сварете го како пудинг.

Кремот целосно нека излади, па соединете го со пенесто изматениот путер. По желба одозгора декорирајте со шлаг крем од чоколадо и наросете со кокос.