Пудинг топчиња – толку меки, толку вкусни, а толку едноставни

Прекрасни мали вкусни бомбици.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 мл вода
3-4 лажици шеќер
1 пудинг од ванила
1 лажичка екстракт од ванила
100 г кокос + 100 г за валкање
3-4 капки црвена прехрамбена боја

ПОСТАПКА:

Во малку вода разматете пудинг, а преостанатата вода оставете ја да проврие со шеќер. 

Потоа сварете го разматениот пудинг и мешајте додека да згусне, па тргнете од оган и оставете да излади.

Во изладениот пудинг измешајте 100 г кокос и екстракт од ванила, па добро измесете со раце за убаво да се соедини.

Смесата поделете ја на два дела, па во едниот ставете прехрамбена боја.

Формирајте топчиња со дланки и валкајте ги во кокос.

Коментар од Билјана Димова:

”Mesto da stavate ekstrakt od jagoda jas pravam edna doza so pudink od jagoda edna doza so vanila prafkusni se i sareni se vo cinijata.”

Претходна статијаЗа 7 дена се губат 80% од салото на стомакот – ХИТ напиток во светот
Следна статијаПрироден лек против уринарна инфекција и бактеријата Ешерихија коли