Потребни состојки:

2 јајца

200 мл млеко

100 мл масло

100 г шеќер

200 г брашно

1 прашок за печиво

2 лажици какао

За фил:

1 литар млеко

1 шолја шеќер

7 лажици гриз

200 г кокос

30-40 г бело чоколадо (ако сакате, не мора)

Постапка:

Сварете го гризот во млекото (млекото се става да зоврие, а потоа го додаваме гризот и шеќерот претходно разматени во малку млеко). Гризот се вари на тивок оган околу 10 минути, па се додава кокос и се остава да излади. Филот може целосно да излади, но може да се употреби и млак.

Сите состојки за кора се ставаат во сад за матење па ги матиме рачно или со миксер. Половина од добиената смеса ја излеваме во тепсија 25х34 см, претходно намастена и набрашнета. Се запекува на 170 степени околу 10 минути или додека да фати коричка, во зависност од рерната. Врз кората се распоредува филот, се прелива остатокот од смесата и се враќа во рерна. Се пече уште околу 15-20 минути за да се испече и горната кора.

Овој колач е неопходно да се пече на умерена температура, не ја повишувајте рерната.

Одозгора може да ставите чоколадна глазура или да наросите кокос, а може и така да го оставите зошто кората му е убава и мазна.