Пробајте го вкусот на летото: МЕДИТЕРАНСКИ ТОСТ

Лесна и вкусна летна ужинка која долго ќе ве држи сити.

Во секое лепче од овој сочен тост ќе си обезбедите себеси 60 калории, а истовремено и 12 грама интегрални житарици. Со други зборови овој рецепт е вистинко погонско гориво без можност да го оптеретите стомакот. Вистински медитерански рецепт кој ќе го направите за само 5 минути.

Потребни состојки:

Неколку тост лепчиња од интегрални житарици

6 шери домати, исечени на половина

4-5 парчиња краставици

1 лажица тахини намаз од сусам

1 лажица фета сирење

Сол и црн пипер по желеба

Постапка:

Истостирајте го лебот по ваша желба. Врз тостот ставете исечкан домат и краставица, па одозгора намачкајте со тахини намаз и фета сирење. На крај посолете и запиперете по свој вкус.

Нутритивна вредност:

Калории: 201

Протеини: 8 грама

Масти: 10 грама

Јаглени хидрати: 23 грама

Шеќер: 7 грама

Loading...