Природните освежувачи на воздухот се идеални за летниот период кога е потребно да се донесе свежина во домот. Наместо да купувате, можете лесно да направите природен освежувач на воздухот во домашни услови за неколку минути. За разлика од купечките, нема да користите штет-ни состојки.
За да го направите овој препарат, користете различни етерични масла и слободно експериментирајте со мирисите. Едноставно ќе ги збогатите просториите во кои престојувате и во исто време на кој било начин нема да му наште-тите на вашето здравје и животната средина.
ОСВЕЖУВАЧ НА ВОЗДУХОТ СПОРЕД РЕЦЕПТ НА НАШИТЕ БАБИ

Дали некогаш сте ставиле кора од портокал на рерна, шпорет или радијатор? Ако не, обидете се следниот пат. Целата куќа ќе ви мириса прекрасно и сите сетила ќе ви се разбудат. Дали се сеќавате на убавиот мирис на јаболка и цимет кога одите кај вашата баба? Тоа е ваша зимска варијанта, совршен освежувач на простории. Рецептот е лесен за подготовка:
Истурете половина литар вода во тенџере и додајте кора од јаболко и малку цимет, а потоа оставете да зоврие десет минути. Веднаш ќе почувствувате прекрасен мирис кој ќе го облее вашиот дом.
Еве уште еден стар рецепт. Ако не можете да се ослободите од мирисот на пржена риба или запржен кромид или лук, ставете чинија мелено кафе среде кујната. Истиот ефект ќе го постигнете со обична сода бикарбона.
Како што можете да видите, бабите дефинитивно ги имале своите тајни и знаеле како да ги освежат собите. Сите овие состојки се целосно безопас-ни и мирисаат прекрасно.

Кога купувате освежувачи на воздух, дали ја разгледувате листата на состојки или ве интересира само како мирисаат? Ако мирисот е пресуден, немаме добра вест за вас. За жал, повеќето навлажнувачи за простории што се продаваат содржат изобилство штет-ни состојки. Тие допираат до телото преку респираторните орга-ни и сериозно го загро-зуваат здравјето доколку се користат постојано.
Друг проблем е што ја загадуваат животната средина и не се добри за животната средина. Но, тоа не значи дека треба да се откажете од освежувачите на воздух. Едноставно направете ги сами дома…
Рецепт за освежување на воздухотПотребни состојки: 2 лажици говедски желатин, 3/4 чаша вода, 1/4 чаша ал-кохол, 1 лажица сол, 15 капки мешавина од етерични масла, 1 до 2 капки боја за јадење по ваш избор, стаклени тегли со шупливи капаци (исто така можете сами да ги избоцкате).
Подготовка: Зовријте ја водата и додајте го желатинот. Мешајте додека желатинот да се раствори целосно. Тргнете го тенџерето од шпоретот и додајте сол. Кога малку ќе се олади, додајте го ал-кохолот, бојата и маслото. Промешајте и прелијте во тегли. Оставете го во фрижидер да се стврдне.
II РЕЦЕПТ. Ви препорачуваме да го користите освежувачкиот спреј за просторијата навечер, бидејќи има релаксирачки ефект. Ќе ви биде полесно да се смирите, релаксирате и да заспиете.
Потребни состојки: 100 мл хамамелис хидролат, 15 капки есенцијално масло од грејпфрут, 15 капки есенцијално масло од мандарина, 5 капки есенцијално масло од лимон.

Подготовка: Ставете ги сите состојки во шише со пумпа и добро протресете пред употреба. Испрскајте го овој сладок мирис низ целиот стан. Наредните рецепти за природен освежувач се подготвуваат исто како претходно наведената постапка.

Мешавина 1: 8 капки есенцијално масло од лаванда, 4 капки етерично масло од гераниум, 4 капки есенцијално масло од грејпфрут. Мешавина 2: 8 капки есенцијално масло од мандарина, 6 капки есенцијално масло од лаванда, 3 капки есенцијално масло од лимон, 3 капки етерично масло од нане.

Мешавина 3: 7 капки етерично масло од кедар, 6 капки есенцијално масло од бор, 5 капки етерично масло од темјан. Речиси сите овие масла можете да ги најдете во подобро опремени продавници за здрава храна или билна аптека.