Овој лек го препорачува рускиот доктор Востоков за лекување на онколошки болести.

Потребни состојки:

500 г зелени оревчиња
500 г мед
500 г сок од алое

Постапка:

Оревчињата треба да бидат набрани пред 24 јуни. Сите состојки се ставаат во тегла и се остава да отстои 40 дена со повремено мешање.

После 40 дена смесата се процедува и спремна е за употреба.

Употреба: трипати дневно по една чајна лажичка, пред јадење.

Ако се користи една година може да се отстранат сите кожни заболувања, се подобрува работата на штитната жлезда, крвта се прочистува од токсини а организмот од паразити.

Исто така, се користи и за лекување на парадентоза.

Кај лоши тумори може да се користи во комбинација со маст од оревови прегради кои се користат на следниот начин:

Еден грст оревови прегради се ситнат во прав и се мешаат со вазелин или стопена маст околу 1:1. Со оваа лековита маст се мачка заболеното место.