Вишокот телесна тежина се опишува како прекумерно складиштење на мастите во организмот.

Депозитите на масното ткиво го загрозуваат севкупното здравје и значително влијаат врз работата на органите како што се: срце, црн дроб, бубрези, но и зглобови, првенствено големите зглобови како што се колковите и колената.

Лицата кои патат од дебелина обично имаат и поголем ризик од заболување на болестите од денешницата како што се: дијабетес, висок крвен притисок, болести на срцео, пореметувања на функцијата на жолчното кесе, гихт и слично.

Доколку имате проблем со вишок килограми и сакате да се ослободите од нив, обидете со овој едноставен напиток.

Потребни состојки:

1 лимон
60 г магдонос
300 мл вода

Постапка:

Исцедете го лимонот, посебно магдоност исечкајте го ситно, ставете го сад и прелијте го со врела вода. Поклопете и после 15-тина минути процедете го и додадете го лимоновиот сок.

Консумирање:

Секое утро, пред појадок консумирајте го овој напиток континуирано во текот на пет дена. Потоа направете пауза од 10 дена, па потоа повторете ја постапката.

Третманот со паузи може да го користите се додека чувствувате потреба за намалување на телесната тежина.

Овој напиток го забрзува процесот на согорување на мастите и ги задоволува дневните потреби за витамини и минерали за целиот организам.

Магдоност го подобрува процесот на варење на храната и го стимулира организмот да го исфрли вишокот течности, како и да ја елиминира подуеноста.

За да биде поефикасен третманот, хранете се здраво и бидете физички активни.