Рецепт и видео прилог на Гурман ТВ – појадок со јајца

Вкусен и здрав оброк со јајца и зеленчук, на сите ќе им се допадне.

Потребни состојки:

2 поголеми компири
1 краставица
1 црвена пиперка
½ китка млад кромид
3 јајца
1 лажичка сол
½ лажичка црн пипер
60 г брашно

Постапка:

Компирите излупете ги и изрендајте ги, па ставете ги во сад со вода. Краставицата исто така изрендајте ја, а младите кромитчиња ситно исечкајте ги. Додадете и ситно сечкана црвена пиперка.

Компирите исцедете ги добро од водата, па заедно со другиот зеленчук измешајте ги во подлабок сад. Зачинете со сол и црн пипер. Јајцата изматете ги и додадете ги во зеленчукот.

Промешајте и додадете 60 г брашно. Изедначете ја смесата. Во тава со малку загреано масло ставете ја смесата во тенок слој како подебела палачинка и рамномерно израмнете врз целата површина. Поклопете и пржете по 4 минути од двете страни. Послужете топло. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото: