За 4 лица

Потребни состојки:

400г црвена леќа

1 голем компир

1 главица кромид

2 средни моркови

3 чешниња лук

Сол по вкус

Подготовка:

Состојките се ставаат во поголемо тенџере, се додава околу 2 литри вода и се вари околу половина час. Доколку се готви во експрес лонец, подготовката трае околу 15 минути.

Кога е готово, се вадат компирот, кромидот и морковите, се блендираат, па се враќаат назад.

Се додава соја сос и гомасио и се послужува.

Добар апетит!