Потребни состојки:

 • 10-12 млади, цврсти јаболка
 • 2 ½ – 3 литри вода
 • 350 г шеќер
 • ½ лимон – сок

За шербет: 500 г шеќер

За фил:

 • 90 мл млеко,
 • 260 г мелени ореви, лешници или бадеми
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 1 голема или 2 помали белки од јајце
 • 50 г суво грозје (по желба)
 • 100 г рендано чоколадо (по желба)
 • Цимет и ванила во прав

За украсување:

 • 200 мл слатка павлака или шлаг
 • 100 г топено чоколадо

Постапката погледнете ја во видеото: