Потребни состојки:

450 г брашно

1 лажичка сода бикарбона

200 г шеќер

1 замрзнат портокал

350 мл кисела вода

70 мл масло

За фил:

200 г шеќер

100 мл вода

1 ванилин шеќер

80 г кокос

100 г мелени бисквити

2 лажици џем од кајсија

За глазура:

100 г чоколадо

малку масло

Постапка:

Брашното помешајте го со сода бикарбона, додадете шеќер.

Портокалот изрендајте го и додадете го во брашното. Налејте кисела вода и масло.

Печете во подмачкан плех на 200 степени.

Шеќерот и водата зовријте ја, додадете бисквити, кокос и џем. Врелиот фил премачкајте го врз топлиот колач.

Одозгора прелијте со чоколадо.

novi-recepti.com