Потребни состојки:

4 големи бабурести пиперки во боја (црвена, жолта, зелена..)

100 г фета сирење, рендано

2 „зденки” топено сирење – триаголници

150 г пршута или шунка (во оригиналот пишува димени колбаси), ситно сечкано

2 чешниња лукче, рендано

Сол, црн пипер по вкус

Постапка:

Пиперките се чистат од семе и се полнат со смесата.

Смеса: сите состојки се рендаат/сечкаат/гмечат, се зачинува по вкус и се спојува во компактна смеса.

Полнетите пиперки оставете ги преку ноќ убаво да се стегнат. Следниот ден полесно се сечат.

Можете да декорирате со шери домати и маслинки.