Похувано пилешко бело месо – прсти да излижеш!

Бело пилешко месо околу 800 г исечете го на тенки шницли, а доколку не можете, замолете го месарот кога ќе купувате. Напомена: купувајте само квалитетно пилешко месо од проверено место!

Не го чукајте месото со чекан, бидејќи белото месо нема жилички кои би го направиле тврдо. Само лесно зачинете го, а од едната страна премачкајте го со сенф.

Потоа шницлата набрашнете ја, па потопете ја во изматени две јајца и на крај во мешавина од презла, вегета, пипер и малку пченкарно прашно.

Пжете во врело масло додека да зарумени коричката од едната страна, па од другата страна и потоа редете ги врз хартиена салветка за да се исцеди вишокот мрснотија.

Докоплку одбегнувате мрсно и пржено, шницлите редете ги во тавче обложено со хартија за печење и малку намастено, па ставете малку путерче врз секоја шницла.

Се служат со парче лимон кое се цеди непосредно пред јадење.

recepti.com

Претходна статијаПревкусен колач со банани готов за 10 минути
Следна статијаИстражување: Трипати седмично направете си топла бања и килограмите сами ќе почнат да се топат