– Оваа торта беше главен хит на роденденот на син ми, сите ми бараа рецепт!

Потребни состојки

КОРА

5 белки

5 лажици шеќер

5 лажици мелен плазма кекс

ФИЛ

15 жолчки

250 г + 4 лажици шеќер

½ литар млеко

2 пудинзи со вкус на слатка павлака

375 г путер/маргарин

Остатокот од 300 г плазма кекс

100 г бело чоколадо

И уште:

4 крем шлаг со вкус на ванила

Постапка:

1.Од целото пакување 300 г мелен плазма кекс – одвојте 15 рамни лажици за 3 кори, а остатокот сочувајте го за фил.

2.Изматете ги белките, додадете шеќер и мелена плазма, па испечете ги корите на 200 степени околу 20 минути.

3.За фил на пареа згответе ги жолчките со 250 г шеќер, посебно сварете ги пудинзите во млеко со 4 лажици шеќер. Кога филовите ќе бидат изладени, изматете ги со маргарин или путер, додадете го остатокот од плазма кекс и ренданото бело чоколадо.

4.Шлагот изматете го според упатството на кесичката, па филувајте ја тортата: кора-фил-шлаг.