Пиперки од рерна за зимница – може да се јаде после само еден ден

За овој рецепт не ви се потребни потиснувачи за да не испливаат пиперките. Го правите солилото, ги полните теглите со пиперки, ги прелевате и еден час ги ставате во рерна на 100 степени. Многу вкусно и едноставно, пробајте!

Потребни состојки:

1 литар вода
145 г шеќер
40 г сол
180 г бел алкохолон оцет (не есенција)
1 кг сечкана пиперка

Постапка:

Loading...

За варена пиперка од рерна солилото се прави многу едноставно: 1 литар вода оставете да зоврие. Тргнете од рингла и веднаш додадете 145 г шеќер, 40 г сол и 180 г бел оцет. Ова е количина за еден килограм сечкана пиперка.

Во рецептов е добро што може да користите секакви пиперки и ситни и извиткани, само потребно е да бидат здрави, бидејќи се сечкаат на ленти.

Можеби си мислите дека станува збор за пастеризација во рерна, но не, пиперките се сосем поинакви и може да се јадат веднаш после 24 часа.

Едноставно, со пиперките наполнете ја теглата до врв, малку притиснете за да собере што повеќе, па прелијте со солилото. Затворете со чисти и нови капаци и ставете ги теглите на решетката во рерна.

На 100 степени оставете ги на тивко да крчкаат еден час. Кога ќе извадите внимателно, завиткувајте ги во крпи или што имате и оставете ги така додека целосно да изладат. Вака приготвените пиперки можете да ги јадете после 24 часа.

Пиперките се многу необични, меки и биквално се топат во уста, а не се прекисели. Рецептов навистина вреди.

tortekolaci.com

Loading...