Погледнете како на најлесен начин да го одвоите месото од коските во едно парче, а потоа да го филувате, свиткате како ролат, да го врзете и да го испечете.

Потребни состојки:

1 цело пиле околу 2 кг

4 лажици кисела павлака

4 лажици ајвар

200 г сувомеснати колбаси или пршута +-

100 г фета сирење

3 лажици сув мешан зеленчук (вегета) – вкупно и за однадвор и за одвнатре

Малку црн пипер

Магдонос или целер

1 помал морков

Конец за врзување

Неколку компири и моркови

2-3 чаши вода

4 лажици масло

Целата постапка погледнете ја видео рецептот: