Пиле печено на стаклено шише – прсти да излижеш!

Посветено на мојот сакан брат Дејан, на кого не успеав да му го испечам ова вкусно пиле….

Потребни состојки:

1 пиле

1 пиво во стаклено шише

Сол сенф, маслиново масло

Прилог:

-компири

-домат

-пиперка

-главица кромид

Постапка:

1.Пилето измијте го, па избришете го и добро посолете однадвор и одвнатре.

2.Извадете ја етикетата од пивското шише, добро измијте го и избришете го.

3.Во подлабока тепсија ставете хартија за печење.

4.Шишето отворете гои ставете го на средина од тепсијата.

5.Пилето ставете го врз шишето и премачкајте го со сенф.

6.Компирот исечете го на покрупни парчиња, зачинете го.

7.Наредете околу пилето.

8.Исечете го останатиот зеленчук и измешајте со компирот,

9.Прелијте со малку маслиново масло.

10.Парче фолија ставете врз пилето (само на врвот) и печете на 220 степени околу 1 час (или подолго во зависност од величината на пилето) или на 180 степени ако имате рерна со топол воздух.

Извор: Coolinarka

Loading...