Панталоните паѓаат по една недела – Напиток за слабеење со цимет и мед

Кога подготвувате чај за cлабеење со цимет, најдобро е да изберете цејлонски. Голем број жени се одлучуваат и испробуваат разни пијалaци за cлабеење и детокcикациja.
Успехот варира од личност до личност, а во последно време се јавуваат бројни дами со многу добри резултати кои ги дава освежителниот чај од цимет. Многу лесно се подготвува, а пожелно е наутро да приготвите барем половина литар штом ќе станете, за да можете полека да го пиете преку целото утро.
Ставете 500 мл вода да зоврие, па прелијте со една лажичка цимет и оставете да се излади. Најдобро е да користите цејлонски цимет, бидејќи содржи најмалку кумарин, супстанција која (во поголеми д ози) може да биде лоша за црниот дроб.
Додајте витамин Ц во прав во разладениот чај од цимет, бидејќи го cтимyлира ефектот на сите витамини од храната или додатоците што може да ги земате. Слободно збогатете го овој напиток со една лажичка мед, особено ако сте на диета.
Гликозата е неопходна за телото, само треба да се ограничи што е можно повеќе. Исто така, подобро е да се внесува во вид на мед, кој содржи други вредни материи за нашето здравје, отколку како бел шеќер.
Циметот исто така има својство да може да го регулира нивото на шеќерот во кр-вта, а кај вашиот лекар проверете која диета е соодветна за вас и дали имате други здравствени проблеми кои треба да се земат предвид пред да ја започнете. Напитокот може да го приготвувате и навечер, па да ја поделите количината, еве како:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ЕДНА ЧАША: 200 мл вода, половина лажичка цимет во прав, една мала лажичка мед. ПОСТАПКА: Во чашата со врела вода додајте го циметот и измешајте, па покријте ја со мала чинија и оставете да стои за време од половина час.
Потоа, во шолјата додајте го медот и измешајте. Половина од напитокот се пие пред спиење. Чашата се поклопува со мала чинија и се става во фрижидер. Наутро, на празен желудник се пие другата половина од напитокот со мед и цимет.
Во овој рецепт нема потреба да се додаваат други намирници. Најдобро е да се пие навечер пред легнување и наутро, за да има најдобри резултати. По неколку денови ќе забележите дека обемот на струкот се намалува, како и в ишокот на к илограми.
Комбинацијата од мед и цимет помагаат за чистење на дигестивниот систем, ги отстрануваат габичките и другите бактерии кои го забавуваат варењето на храната во организмот. Штом организмот се исчисти, најверојатно и гyбењето на к илограмите ќе се намали.
Претходна статијаКРЦКАВА ЗЕЛКА ПЕЧЕНА ВО МЛЕКО: Пробајте го ова совршенство – брза и едноставна подготовка
Следна статијаГО НАМАЛУВА ХОЛЕСТЕРОЛОТ И ГО ШТИТИ СРЦЕТО: Сепак треба да се внимава, ова е максималната количина што можете да ја јадете дневно