Статистиките велат дека секоја петта жена секоја година добива воспаление на мочниот меур, а секоја втора жена барем еднаш во животот. Инфекциите ги предизвикуваат бактериите Ешерихија коли.

Во повеќето слуаи болеста сама поминува доколку организмот има изградено силен одбранбен систем. Меѓутоа, доколку имунитетот е опаднат, многу лесно може да дојде до абнормално размножување на бактеријата и процес на инфекција.

Бидејќи лекувањето на оваа бактерија е долготрајно, бара упорност и редовност во терапијата.

Потребни состојки:

250 г корен од магдонос
250 г лимон со кора
250 г мед
200 мл маслиново масло

Постапка:

Најдобро е коренот од магдонос да биде свеж. Убаво измијте го и заедно со лимонот истретирајте го со сода бикарбона.

Откако убаво ќе ги измиете и исчистите, коренот од магдонос и лимонот заедно со кора ситно исечкајте ги или сомелете ги во машина за мелење месо.

Бода додадете ги сите останати состојки па измиксајте ги во блендер додека да добиете изедначена, еднолична смеса. Ќе добиете кашеста смеса која треба да ја чувате добро затворена во фрижидер.

Консумација: Секој ден наутро треба да се зема по една супена лажица. Откако ќе ја потрошите целата количина, направете проверка, бактеријата треба да ја нема.

Важно: медот треба да го набавите од проверен пчелар, зошто само природниот пчелин мед е лековит.

Лимонот исто така би требало да е домашен, по можност, но доколку немате, тогаш купечкиот лимон ставете го во ладна вода да отстои со малку сода бикарбона. Потоа убаво измијте го.