Познато е дека висок холестерол во крвта може да предизвика бројни здравствени проблеми. Најчесто тоа се срцеви заболувања, зголемен ризик од срцев и мозочен удар, дијабетес и различни други кардиоваскуларни проблеми.

Некои од најчестите причини за зголемен холестерол се нездравата исхрана, дебелина, но и наследен фактор. Постои еден проверен рецепт за мешавина, која една 85-годишна баба го користи двапати дневно веќе со години и никогаш немала проблеми со крвниот притисок или со холестеролот.

Потребни состојки:

1 лажица лимонов сок

1 лажица мед

1 парче ѓумбир 3-5 см, рендан

1 лажица јаболкова киселина

Постапка и користење:

Сите состојки ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете еднолична смеса. Оставете во фрижидер 5 дена да зрее ѓумбирот. Можете да направите поголема количина со истите состојки.

Консумирајте двапати дневно, пред појадок и вечера, а на следните анализи на крв ќе забележите подобрување на резултатите и браќање на нормалните нивоа.