Откако го применив овој метод за богата жетва, јагодите се истурија од давање вкусни и мирисни плодови…

Органското производство и продажбата на јагодестото овошје од година во година ги надминуваат сите рекорди. Дури 15 отсто од вкупната продажба на овошје во светот припаѓа на јагодестото овошје.

Посебно интересни се органските јагоди кои се на врвот на листата при купување.

Слатките и миризливи јагоди од градината се најдоброто здраво освежување во топлите денови. Сепак, за да се постигне богата жетва, неопходно е во овој период да направите некои работи.

Освен откинување на сувите лисја и ластарите, потребна им е и исхрана во форма на соодветно ѓубриво.

Ви откриваме четири совети за успешно одгледување на органски јагоди.

1.Пред сè, треба да изберете соодветно земјиште.

Јагодите сакаат добро пропустлива почва, бидејќи вишокот на влага може да доведе до гниење на кореновиот систем, кој кај ова растение е прилично плиток – само 20 сантиметри под површината на почвата.

Затоа хумусниот слој треба да биде на длабочина од 50 сантиметри, а одозгора се истура песочна иловица со мала содржина на глина.

Доколку немате идеално земјиште за обработка, тоа може да се надмине со избирање на сорти кои се поотпорни на болести.

Најдобрите приноси на јагоди се постигнуваат на почва каде што влажноста е 70-80% од максималниот воден капацитет.

Постојат многу сорти кои се покажаа како одлични за органско земјоделство, прашањето е како да се изберете вистинската.

2.При изборот на сорта распрашајте се во околните расадници или кај соседите. Сортите што ги нуди локалниот расадник веројатно ќе бидат соодветни за вашата област, бидејќи почвата е многу слична.

Исто така, треба да се внимава на количината на азот во почвата, бидејќи јагодите имаат поголема побарувачка на азот во рана пролет, кога растат и раѓаат, како и во доцна есен.

Наместо употреба на азотни ѓубрива, експертите препорачуваат брашно од риба и соја, како и брашно од луцерка, кое ќе го надомести недостатокот на азот неопходен за раст и развој на растението.

Добар избор е и шталското ѓубриво, особено кокошки, но треба да се води сметка да биде одлежан, бидејќи ако ѓубривото е премногу силно може да ги изгори јагодите.

3.Борбата со плевелот при одгледување органски јагоди е тешка и долга. Иако постојат дозволени органски хербициди, тие нема да бидат доволни. Затоа, купете пар дебели ракавици и започнете ја борбата со тревата, откорнувајќи ја од корен.

Плиткото одгледување е исто така добар избор, но за да се овозможи тоа, внимавајте на растојанието помеѓу леите на засадените јагоди.

Најдобро е да користите комбинација од сите овие методи за да постигнете максимални резултати и да им обезбедите на вашите јагоди добри услови за раст и развој без досадните плевели.

4.За да се спасите од штетниците и патогените бактерии, засадете само здрави растенија во почва со добра дренажа и циркулација на воздухот.

Пред садењето, проверете дали во близина има површина со голема популација на штетници од кои треба да се ослободите.

Контролата на плевелот е исто така корисна бидејќи плевелните растенија често се живеалиште за штетници, па затоа има повеќе причини да се ослободиме од плевелот.

Добар начин за заштита е мулчирање на почвата, што нуди двојна корист и ги штити јагодите и од плевел и од штетници.

Редовно отстранувајте ги сувите лисја и расипаните плодови за да спречите развој на патогени бактерии кои брзо ќе се прошират на останатокот од насадот.

СОВЕТ: Не заборавајте дека ѓубрењето е неопходно во втората година по садењето, а ѓубривото се нанесува веднаш напролет, кога се топи снегот.

Дури и пред ѓубрење, потребно е да се извлече плевелот.

Благодарение на квасецот, на јагодите ќе им дадете огромен поттик и ќе создадете идеална средина за одгледување, особено за формирање на големи плодови.

Квасецот ќе ја закисели почвата, ќе привлече корисни микроорганизми и ќе обезбеди поголема жетва.

Неговата подготовка е многу едноставна. Истурете вода врз стариот исушен леб и погрижете се да не исплива. Оставете да ферментира околу 6-10 дена.

Добиениот раствор се разредува со вода во сооднос 1:10. Или едноставно растворете еден квасец со лажичка шеќер во литар вода, па по ден-два растворете во 10 литри вода и користете за полевање.

КОПРИВА за заштита и исхрана

Вистински еликсир и во исто време одличен начин за заштита на јагодите од штетници.

Ѓубривото содржи лесно апсорбирачки азот и калиум, кои на растенијата им се потребни за нивниот раст.

Доволно е да се ппрелие една полна кофа коприви со вода. Се меша два пати на ден и се користи разредена со вода во сооднос 1:20.

Кисело млечните производи – како што е матеницата се корисни за развојот на овошјето.

Ферментираните млечни производи се препорачуваат да се мешаат со хумус, шталско ѓубриво и пепел од дрво – оваа смеса помага да се создаде малку кисела средина идеална за раст и развој на овошјето.

Ако истурете раствор од млеко и вода во шише со распрскувач и ги испрскате јагодите, можете да заборавите на лисните вошки и грини.

Ѓубриво од кокошки

Пилешкото ѓубриво е добро бидејќи содржи многу азот, без кој јагодите не можат да формираат големи и сочни плодови.

Идеално е да се користи пилешко ѓубриво во течна форма и да се разреди со вода во сооднос 1:10 – за да не изгорат јагодите (никако не користите добро разредено ѓубриво, зашто во спротивно билките ќе изгорат од неговата јачина).

Растворот мора да стои најмалку три дена и се користи само додека јагодите не почнат да цветаат.

2 во 1 – против штетници, исто така за богата жетва

Наједноставно решение кое ги штити јагодите од штетници и во исто време ги снабдува со сите потребни хранливи материи.

Ви го пренесувам мојот докажан рецепт како и други совети кои исто така вреди да се пробаат.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
1 чаша пепел од дрво
1-2 литар врела вода
2 г калиум перманганат
2 г борна киселина во прав
1 лажичка јод

ПОСТАПКА:

СЕ ПРИМЕНУВА ПРЕД ЦВЕТАЊЕТО НА ЈАГОДИТЕ. Измешајте ја водата со пепелот и кога ќе се олади додајте ги останатите состојки.

Оставете да отстои додека водата целосно да се излади, исцедете ја пепелта и испрскајте ги јагодите така што листовите се целосно влажни.

Повеќе совети од искусни градинари

Заштита од мувла и штетници – инфузија од глуварче и лук

Глуварчето е одличен борец против сивата мувла на јагодите. Оставете 500 г глуварче да отстои во 10 литри вода, процедете ги и попрскајте ги растенијата со овој раствор.

Екстрактот од лук, исто така, штити од патогени и штетници. 2 чешниња лук со лушпата се пасираат и се оставаат да отстојат во 10 литри вода.

Се користи на ист начин како инфузијата од глуварче, кога се појавуваат штетници, особено вошки.

Ако не сакате да подготвувате инфузии, можете да пробате друго многу едноставно решение.

Пред цветање, испрскајте ги јагоди со слаб раствор на јод – разредете 10 мл во 10 литри вода. Се нанесува околу јагодите на секои 10 дена (не директно во нив за да не ги изгорите). Советот погледнете го ОВДЕ.