Синузитисот е една од полошите инфекции кои задаваат поголеми проблеми: главоболки, течење на носот и фацијална болка. 

Симптомите може да траат 10 дена или 8 седмици. Во најлош случај, може да се пролонгираат во подолг период.

Според WebMD, повеќе од 37 милиони Американци страдаат од воспаление на синусите.

Овој портал открива дека за неколку секунди би можеле да се ослободиме од затнатоста на носот:само притиснете ја точката помеѓу веѓите во време траење од 20 секунди.

Притоа треба да испиете и еден лековит напиток кој ги содржи следниве состојки: јаболкова киселина, мед, чили пипер и лимонов сок. Следете ги упатствата:

-Притиснете ја точката помеѓу веѓите, над мостот на носот. Со овој притисок се овозможува слободен проток на слузта со што ќе се спречи синусите да останат суви и воспалени.

Синусната инфекција е состојба при која доаѓа до отекување на слузницата и околното ткиво на синусите. До оваа состојба доаѓа кога синусните канали се исполнети со течност и бактерии наместо со воздух.

За среќа, постои начин за ефикасно лекување на оваа инфекција.

Потребни состојки:

½ шолја чиста вода за пиење

¼ шолја јаболкова киселина

1 лажица чист мед

1 лажица лута алева пиперка или црн пипер во прав

1 исцеден лимон

Постапка:

Сварете ја водата, а потоа налејте во шолја. Додадете јаболкова киселина и промешајте, па оставете да излади на собна температура. Потоа додадете црн пипер и мед и повторно промешајте. На крај додадете лимонов сок и добро измешајте.

За најдобри резултати испијте го ова на празен стомак пред појадок и пред одење во кревет.

НАЈЕФИКАСНИТЕ КАПКИ ЗА ОДЗАТНУВАЊЕ НА НОСОТ

Потребни состојки:

1 чаша вода

1 лажица морска сол

1 лажица камилица

1 лажица мед

2 капки јод

Малку сода бикарбона

Постапка:

На оган ставате да зоврие една чаша вода со една лажица морска сол. Го тргате тенџерето од оган и ставате една лажица камилица. Кога чајот ќе излади, ставате една лажица мед, на врв од лажичката сода бикарбона и две капки јод.

Од оваа течност се прска во нос 2-3 пати дневно.

Ако мислите дека сте пробале се’ што сте можеле, и не сте го пронаше лекот, ви предлагаме еден  домашен рецепт за кој не ви е потребно многу време ниту пари.

Потребни состојки:

½ чаша мед

½ чаша сок од лимон

5 до 7 ротквици

1 мала главица црвен кромид

6 чешниња лук

Постапка:

Добро измијте го зеленчукот па исечете го на четвртинки. Ставете се’ во блендер и миксајте кратко додека да добиете изедначена смеса. Оваа смеса складирајте ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Употреба:

За возрасни: по 2 супени лажици дневно, една наутро една навечер.

За деца: се препорачува максимум 2 мали лажички, една наутро една навечер.

Првите резултати се забележуваат за само еден ден.