Одлично тесто, извонреден вкус, се добиваат две штрудли – една со вишни, а друга со јаболка и суво грозје

Фото и рецепт: Danijela Coso

Потребни состојки:

400 г брашно
100 мл млеко
100 мл вода
100 мл масло
1 лажичка сол
1 сув квасец
3 лажици шеќер
2 кесички ванилин шеќер

за фил 1:

400 г вишни
5 лажици шеќер
2 лажици густин

За фил 2:

2 јаболка
5 лажици шеќер
100 г суво грозје
3 лажици презла
100 г боровинки

За премачкување:

1 жолчка
2-3 лажици млеко

Постапка:

Во еден сад измешајте млако млеко со една лажица шеќер и квасец, па оставете 10-тина минути да се активира.

Штом се запени квасецот, додадете го маслото, млаката вода, остатокот од шеќерот и ванилата, па постепено додавајте го брашното со една лажичка сол. Убаво замесете мазно тесто, па оставете го покриено да стасува додека да се удвои.

Потоа тестото поделете го на два дела, а од секој дел развлечете кора. За едната кора користете го првиот фил од вишни: едноставно само измешајте ги состојките.

За втората кора пригответе го следниот фил: Изрендајте ги јаболката, па со 5 лажици шеќер и 100 г суво грозје варете ги 5-6 минути. Потоа тргнете го садот на страна и додадете 3 лажици презла и 100 г боровинки.

Кога ќе ги нафилувате корите, свиткајте ги во ролат и ставете ги во плех обложен со хартија. Одозгора премачкајте ги со жолчка разматена со малку млеко и оставете да отстои 20 минути. Потоа печете загреана рерна на 180 степени додека убаво да зарумени.

Фото и рецепт: Danijela Coso

Претходна статијаНУТЕЛА КОЦКИ Толку се добри што морав веднаш да ги споделам со вас – создаден за освежување
Следна статијаБрз сладолед колач со јагоди – совршен спој од чоколадо и јагоди