Од една мера добивате 100 вкусни и мирисни колачи по стар и проверен рецепт – може да стојат долго

Рецепт и видео прилог на “Шерпица”: Бабин колач – галети

Вкусни и мирисни колач по добриот стар и проверен рецепт. Од оваа мера се добиваат околу 100 парчиња, а можат да стојат доста долго.

Потребни состојки:

250 г путер/маргарин/(или 200 г маст)
900 г брашно
4 големи јајца
200 мл млеко
400 г шеќер
1-2 ванилин шеќер
1 прашок за печиво
кора од лимон или портокал за арома

Постапка:

Loading...

Путерот растпете го и малку изладете го да биде млак. Во брашното промешајте го прашокот за печиво. Во посебен сад изматете ги јајцата со жица, па додадете го млекото, шеќерот, ванилин шеќерот и рендана кора од лимон.

Промешајте, па додадете го растопениот путер и соединете. Додадете го брашното и убаво измешајте додека да добиете кремасто тесто.

Загрејте го апаратот за галети, вклучете го на 4 и почекајте да се изгаси светилката. Ставете две полни лажици и притиснете па пете 2-3 минути или според упатството на вашиот апарат. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото:

Loading...